U periodu kada temperatura padne ispod nule može doći do formiranja ledenog sloja na javnim površinama koje su namenjene za kretanje. Ovaj led predstavlja opasnost za prolaznike, jer postoji mogućnost da zbog okliznuća nastanu povrede. Obaveza održavanja javnih površina bezbednim za kretanje je na gradu ili opštini, a posao uklanjanje snega i leda može biti poveren i nekom preduzeću. Mnogim lokalnim odlukama propisana je obaveza i stanara da uklanjaju sneg i led sa javnih površina koje se nalaze ispred njihovih zgrada.
Pad leda sa krova – naknada štete
U zimskim danima može doći do pada snega ili leda sa krova. U tom momentu može doći do povređivanja slučajnog prolaznika, a led i sneg mogu naneti štetu i parkiranim automobilima.
Odgovornost za štetu snosi vlasnik objekta sa kojeg je led pao. Ukoliko je led pao sa stambene zgrade, kao tuženi u postupku može da se pojavi stambena zajednica, jer se ista tretira kao pravno lice. Stanari su dužni da uklanjaju sneg i led sa prozora, terasa, balkona i lođa, ali tako da vode računa da ne ugrožavaju bezbednost ostalih stanara i prolaznika. Isti je slučaj i ukoliko zbog vetra sa krova odleti crep ili neki drugi predmet.
Naplata štete zbog pada na ledu
Naplata novca za povrede koje Beograđani zadobiju posle pada na neočišćenim trotoarima od snega ili leda mogu ići na teret skupština stanara, preduzeća ili pojedinaca, kao i javnih gradskih preduzeća. U slučaju da stanari ili preduzeća poseduju polisu osiguranja od odgovornosti, građani će se za naknadu štete obratiti osiguravajućoj kući. U suprotnom, uterivanje dugova i odšteta mogući su dogovorom ili sudskim putem.
Čišćenje ulaza i trotoara u širini od pet metara ispred zgrada ili stambenih objekata isključivo je u nadležnosti stanara. Ostatak javnih površina održavaće nadležne gradske službe. Osim od ličnih osiguranja za nezgode, građani odštetu mogu tražiti i kao oštećenici, po osnovu osiguranja odgovornosti za štete pričinjene trećim licima. Ukoliko pravno ili fizičko lice koje je odgovorno za nastanak povrede nema zaključeno osiguranje svoje odgovornosti za štete pričinjene trećim licima, tada se odšteta ostvaruje sudskim putem.
Naša kancelarija Vam pruža mogućnost da se na poprilično lak i jednostavan način upoznate sa svim relevantnim činjenicama koje su Vam od značaja za nadoknadu štete na koju imate pravo!
Pošaljite zahtev ili upit mejlom na office@povredeusaobracaju.com ili nas pozovite na +381 65 301 3883
Odštetne zahteve prema opštinskim upravama ili skupštinama zgrada, ispred kojih se dogodila povreda, građani bi trebalo da ispostave navedenim pravnim licima. Praksa pokazuje da opštinske i gradske uprave uglavnom imaju ugovorena osiguranja od odgovornosti, a visina nadoknade za nematerijalnu štetu zavisi od limita koji je ugovoren sa osiguravačem.
Odšteta za pad na ledu na autobuskim stajalištima i u GSP prevozu
Za uređenje autobuskih stajališta, kao i njihovo čišćenje u smislu obaveštavanja nadležnih službi, zadužena je Direkcija za javni prevoz. Ipak, za odštetu za povrede nastale prilikom ulaska i izlaska iz autobusa obraćaju se GSP. GSP plaća i odštetu ukoliko se putnik okliznuo prilikom ulaska ili izlaska iz vozila. Svaki putnik u javnom prevozu osiguran je bez obzira na to ima li kartu ili ne, a takođe su osigurani i putnici na stajalištima koji zadobiju povredu dok ulaze ili izlaze iz vozila.
Rok za potraživanje naknade štete regulisan je Zakonom o obligacionim odnosima. On iznosi tri godine od momenta kada je oštećeni saznao za štetu. U svakom slučaju ovo potraživanje zastareva protekom pet godina od kad je šteta nastala.