Naplata stete za povrede u saobracaju
Pravo na naknadu štete na bazi polise osiguranja od autoodgovornosti ima svaki oštećeni, kao i počinitelj saobraćajne nezgode ukoliko uz polisu osiguranja od autoodgovornosti stete poseduje i dobrovoljno osiguranje od nezgode za vozača i putnike.
Osiguranje od autoodgovornosti propisano je zakonom i sklapa se za svako vozilo u saobraćaju. Ono pokriva odgovornost vlasnika polise za štete pričinjene trećim licima i ima sledeća dva cilja:
- da zaštiti osiguranika u slučaju saobraćajne nezgode, i
- da zaštiti oštećenog, tako što će mu isplatiti naknadu štete koju mu je prouzrokovala saobraćajna nezgoda.
Ako se u vozilu koje je prouzrokovalo saobraćajnu nezgodu nalazilo još neko lice osim vozača, to lice ima pravo na naknadu štete na osnovu individualnog osiguranja, kolektivne polise osiguranja od nezgode, polise životnog osiguranja itd.
Naknada štete od nepoznatog vozila
Ukoliko pretrpite saobraćajnu nezgodu u kojoj počinilac nije poznat, takođe imate pravo na naknadu štete. U takvim situacijama nadležan je garantni fond koji je formiran od strane najvećih osiguravajućih kuća u Srbiji. Takođe, isto važi i u slučaju saobraćajne nezgode sa vozilom koje nije registrovano.
Neki od uslova koji moraju biti ispunjeni kako bi se obezbedila naknada materijlane štete su:
- Vozač mora imati ispravnu vozačku dozvolu,
- Vozač ne sme upravljati vozilom pod dejstvom alkohola ili nedozvoljenih supstanci,
- Vozač ne sme samovoljno napustiti mesto nezgode, a da nije prosledio svoje lične podatke i podatke o osiguranju,
- Vozilo koje je učestvovalo u saobraćajnoj nezgodi mora biti tehnički ispravno.
Saobraćajne nezgode se kategorizuju na lakše, teške, i saobraćajne nesreće sa smrtnim ishodom. U slučaju saobraćajne nesreće sa smrtnim ishodom naknada štete se isplaćuje užim članovima porodice preminulog.
Naknada štete za pretrpljen duševni bol
Visina odštete je različita i zavisi od vrste duševnog bola. Visina odštete za primarni i sekundarni strah je niža od visine odštete za duševni bol usled umanjenih životnih aktivnosti i/ili naruženosti, koja je opet niža od visine odštete usled smrtnog ishoda. Naknada štete za pretrpljen duševni bol usled smrti moguća je samo bližim rođacima preminulog (roditelji, zakonski i nezakonski partneri, deca, braća i sestre, babe i dede), ako su stanovali u istom domaćinstvu i ako je među njima postojala trajnija životna zajednica. Uži porodični članovi imaju pravo na, pored naknade nematerijalne štete, takođe i pravo na naknadu određenih vrsta materijalne štete.
Pitanje naknade nematerijalne štete za pretrpljene fizičke bolove, kao i za pretrpljeni strah, regulisano je Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima Republike Srbije. U nastavku možete videti šta vam još može biti od pomoći u slučaju saobraćajne nezgode!
Kada i kako se popunjava “Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi”?
Druga situacija jeste da učesnici predmetne saobraćajne nezgode popune Izveštaj o saobraćajnoj nezgodi, ili kako je popularnije poznato “Evropski obrazac”, ukoliko se radi o manjoj materijalnoj šteti, bez povređenih lica, međutim naša je preporuka da uvek pozovete policiju koju ćete obavestiti o nastaloj saobraćajnoj nezgodi.
Prilikom popunjavanja Evropskog izveštaja o saobraćajnoj nezgodi, neophodno je navesti kada i gde se dogodila saobraćajna nezgoda, navesti podatke o učesnicima saobraćajne nezgode i svedocima odnosno putnicima koji su se predmetnom prilikom nalazili u vozilu. Pored toga, potrebno je navesti i tražene podatke koji se odnose na vozilo koje je prozrokovalo saobraćajnu nezgodu i vozilo koje je oštećeno usled štetnog dogadjaja, broj polise i naziv osiguravajućeg društva u kojem su vozila osigurana. Uz sve navedeno, trebalo bi nacrtati skicu u prostoru koji je za to naznačen u Evropskom obrazcu, kako bi se jasno mogao videti način na koji je došlo do saobraćajne nezgode. Takođe, neophodni su i pismeno priznanje krivice lica koje je skrivilo nezgodu kao i potpisi učesnika saobraćajne nezgode, odnosno vozača.
Gde se može preuzeti “Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi”
Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi se može preuzeti u filijali osiguravajuće kuće ili agenciji koja se bavi registracijom vozila.
Evidentiranje medicinskih povreda u saobraćajnoj nezgodi
Ukoliko je neki od učesnika pretrpeo povrede prilikom saobraćajne nezgode potrebno je da se isti u što kraćem roku javi nadležnom lekaru, kako bi dobio adekvatnu medicinsku pomoć, a nakon čega lekar sastavlja izveštaj i konstatuje da su povrede nastale usled saobraćajne nezgode.
Postupak naknade štete nakon saobraćajne nezgode
Sam postupak naknade štete teče tako što se odgovarajućem osiguravajućem društvu podnosi odštetni zahtev, zajedno sa potrebnom dokumentacijom (poput lekarskog izveštaja, Evropskog obrazca, Službene beleške), kojim se potražuje naknada nematerijalne štete koju je oštećeni pretrpeo u saobraćajnoj nezgodi. Rok osiguravajućeg duštva za rešavanje predmeta po poslatom odštetnom zahtevu je 90 dana, od dana podnošenja odštetnog zahteva, ali to često bude i pre isteka navedenog roka.
Postupak veštačenja u slučaju da niste zadovoljni naplaćenom štetom
U toku postupka veštaci ortopedi i veštaci neuropsihijatri, kao stručna lica, ocenjuju da li postoji razlika između onog što je osiguravajuće duštvo isplatilo oštećenom na ime naknade nematerijalne štete i onoga što istom zaista pripada, te daju svoj nalaz i mišljenje. U ovakvim predmetima vremensko trajanje samog postupka je relativno kratko, uglavnom se postupak okonča na dva ročišta, a pri čemu je potrebno da se oštećeni samo jednom pojavi pred sudom kako bi dao izjavu o štetnom događaju.
Ukoliko ste imali saobraćajnu nezgodu, kontaktirajte nas i sa našim timom ćemo pokušati da za vas obezbedimo maksimalnu naknadu štete na koju imate pravo.