Na drumu, u vodi ili vazduhu, sa kartom ili bez nje, svaki putnik na stajalištima ili u vozilima javnog prevoza je osiguran i po tom osnovu, u slučaju nesreća, može da traži nadoknadu štete.
Putnik koji zadobije povrede u vozilima javnog prevoza ili u njihovoj neposrednoj blizini trebalo bi da sačuva što više materijalnih dokaza kako bi uspeo da naplati štetu. Najvažniji su:
- lekarsko uverenje,
- zapisnik policije i Hitne pomoći
- izjave svedoka, ukoliko ih ima
Sledeći korak je da se obrati prevozniku kako bi dobio informacije o njegovoj osiguravajućoj kući ili se obratiti agencijama koje se profesionalno bave naknadom štete ili advokatima specijalizovanim za naplatu štete, a koji će preuzeti kompeltan dalji proces naknade.
Ko ima pravo na naknadu štete od povreda u gradskom prevozu?
Naime, Zakon o obaveznom osiguranju u saobraćaju reguliše osiguranje putnika u slučaju nezgode, navedeni su slučajevi koji su pokriveni osiguranjem, kao i visina osigurane sume i način naplate štete.
U slučaju da dođe do nezgode neposredno pre, tokom ili nakon putovanja, građani koji koriste prevoz mogu da zahtevaju naknadu štete na osnovu ugovora o osiguranju. Obaveza o zaključenju ugovora o osiguranju putnika u javnom prevozu u slučaju nezgode je na prevoznicima.Vlasnici prevoznog sredstva imaju obavezu da na vidno mesto, kao i na voznoj karti, istaknu informacije o zaključenom ugovoru, kao i podatke o osiguravajućem društvu.
Šta ukoliko ne plaćate voznu kartu?
Kako naplatiti štetu od povreda u gradskom prevozu!
Ukoliko se povredite u npr. gradskom autobusu, treba da obavestite vozača, a on će javiti svom dispečeru i policiji. Zahtev za odštetu možete da podnesete direktno osiguravajućoj kući ili kontaktirate neku od agencija za nakandu štete, a od dokumentacije potrebno je sledeće:
- lična dokumenta
- originalna lekarska dokumentacija o povredama
- dokazi da ste povređeni u svojstvu putnika (policijski zapisnik o uviđaju, izjava vozača ili dispečera GSP, izjave svedoka…)
- druga dokumentacija koja može da bude od koristi za dokazivanje vaših tvrdnji
Bez obzira da li ste kupili ili platili kartu, da li ste unutar vozila ili u njegovoj neposrednoj blizini pre ili nakon putovanja, odnosno ukoliko se nalazite npr. na autobuskoj stanici, vi i dalje imate važeće putno osiguranje. Uključujući i švercere…
Sva pravna i fizička lica koja se bave prevozom putnika u javnom saobraćaju, obavezna su da ugovore osiguranje putnika od posledica nesrećnog slučaja – nezgode.
Visina naknade za povrede u gradskom prevozu
Visina odštete za povrede u gradskom prevozu i isplata osigurane sume:
- za smrtni slučaj – 8.000 EUR;
- procenat od osigurane sume u korelaciji sa procentom invaliditeta – do 16.000 EUR;
- troškova lečenja koji su samostalno plaćeni i ne spadaju u okvir zdravstvenog osgiuranja, a prouzrokovani su kao posledica nesreće, kao i oportunitetni trošak, tj. gubitak novčane zarade kao posledica privremene nemogućnisti obavljanja posla – do 4.000 EUR.
Ukoliko ste imali saobraćajnu nezgodu, kontaktirajte nas i sa našim timom ćemo pokušati da za vas obezbedimo maksimalnu naknadu štete na koju imate pravo.