Odšteta za lake telesne povrede u saobraćaju
Oštećeni u saobraćajnoj nesreći imaju pravo na naknadu nematerijalne štete za pretrpljene fizičke bolove zbog lake telesne povrede, kao i na naknadu za pretrpljeni strah, iako strah nije ostavio trajne posledice na njihovo psihičko zdravlje.
Povrede u saobraćaju mogu biti lake I teške telesne povrede. Lake telesne povrede stvaraju bolove tek kada nas popusti strah, i u njih spadaju ogrebotina, trzajna povreda vrata, blagi udarac glavom…
Često se greši što se policiji kod pravljenja zapisnika o uviđaju saobraćajne nesreće ne prijave lake telesne povrede pa nakon toga osiguravajuća društva čak i u slučaju posedovanja medicinskih nalaza o povredi ne žele mirnim putem da isplate štetu iz osiguranja već se mora tužiti i na teži način dokazivati poreklo povreda. Policijski zapisnik o saobraćajnoj nezgodi je javna isprava i ima pretpostavljenu tačnost pa sve ono što nije navedeno u zapisniku se kasnije često teško dokazuje. Uzmite u obzir da se veliki broj lakih povreda (kao što je npr. bol u vratu) manifestuje nekoliko sati nakon nezgode.
Moguća greška je što i slučaju graničnih šteta ispod 200.000,00 dinara oštećeni od policije ne insistiraju na vršenju uviđaja već umesto toga sa štetnikom sačinjavaju Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi pa se naknadno procenom kod ovlašćenih servisa ispostavi da je šteta na motornom vozilu drastično veća od prvobitne procene, pa se i ova razlika često mora sudski tražiti.
Visina štete za povrede u saobraćaju
Visina stete od lakih povreda se utvrđuje u visini iznosa zavisno od vrste nastale povrede. Iznosi koji se u praksi dobijaju su između 80,000 i 200.000 rsd, a konkretni iznosi koji se dobijaju zavise od toga:
- da li je oštećeni bio vozač ili saputnik, motociklista, biciklista ili pešak, i da li je moguće da je on prouzrokovao nezgodu,
- da li je oštećeni bio pod uticajem alkohola ili nedozvoljenih supstanci,
- da li je oštećeni bio vezan sigurnosnim pojasom,
- vrste telesnog oštećenja koje je oštećeni pretrpeo,
- vrste lečenja (fizikalna terapija, razne vrste skenera tipa EMG, RTG, MR, operacija itd.),
- dužine oporavka,
- godina života,
- pretrpljenog duševnog bola (strah, duševni bol usled umanjenih životnih aktivnosti i/ili naruženosti itd.), i
- eventualnih ožiljaka i ostalih vidljivih posledica nezgode.
Rok za podnošenje zahteva za naknadu štete
Ako je neko doživeo neprijatnost u saobraćaju i bio povređen, a iz određenih razloga do sada nije podneo odštetni zahtev, to može učiniti tri godine od momenta nesreće, a kod težih povreda gde lečenje još traje ili je vidljiva naruženost, rok zastarelosti može biti i do pet godina.
Naša agencija za naplatu štete u saobraćaju posreduje u ostvarivanju Vaših prava na pravednu naknadu štete koju ste pretrpeli i u dogovoru sa Vama realizuje kompletan proces administrativnih poslova i finansiranja troškova veštačenja i taksi. Pozovite nas i obezbedite sebi maksimalnu naplatu štete.